2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest też w Kościele katolickim Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. Celem tego dnia jest szczególna refleksja nad darem życia poświęconego Bogu, dziękczynienie i modlitwa za konsekrowanych. Kto świętuje 2 lutego? Warto pamiętać, że nie każdy ksiądz jest osobą konsekrowaną, istnieje natomiast całkiem liczna grupa świeckich konsekrowanych.
Osoby konsekrowane to osoby, które w sposób szczególny poświęcają życie Bogu. Łączy je konsekracja, która wiąże się ze złożeniem Bogu ślubów czystości oraz najczęściej również ubóstwa i posłuszeństwa, choć zależy to od formy życia konsekrowanego. Specyfiką danej formy czy wspólnoty mogą być również inne przyrzeczenia czy zobowiązania.
W Polsce żyje ok. 32 tys. osób konsekrowanych. Największą grupę osób konsekrowanych w Polsce stanowią kobiety – siostry zakonne żyjące w zgromadzeniach czynnych, czyli nastawionych na współdziałanie z Kościołem w pracy apostolskiej.
Wszystkie te klasztory reprezentują 13 rodzin zakonnych, z których zdecydowanie najliczniejszą są karmelitanki bose. Około 50 sióstr mieszka w klasztorach, które nie należą do konferencji. Na co dzień mniszki zajmują się modlitwą i pracą. Choć nie są powołane do działalności duszpasterskiej, wiele osób szuka z nimi kontaktu, rozmowy, duchowego wsparcia.
Siostry pracują, by zapewnić sobie utrzymanie lecz praca ta z reguły nie wystarcza, dlatego już od wielu lat 2 lutego organizowana jest w Kościele w Polsce zbiórka przeznaczona na wsparcie klasztorów kontemplacyjnych.
Osoby konsekrowane to również zakonnicy. Choć wśród instytutów męskich również wyodrębnić można te oddane dziełom apostolskim i te nastawione tylko na kontemplację – jak np. kameduli – wszystkie one zrzeszone są w jednej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, reprezentującej 59 zgromadzeń, z których każde ma swoje konstytucje. Określają one sposób życia zakonników i rodzaj podejmowanej pracy.
Obecną specyfiką zakonów męskich w Polsce jest to, że najczęściej łączą powołanie do życia konsekrowanego z powołaniem do kapłaństwa. Warto zatem pamiętać, że księża dzielą się na diecezjalnych i zakonnych (ci ostatni świętują 2 lutego).
Zaproszenie do modlitwy z okazji XXV Dnia Życia Konsekrowanego Święto Ofiarowania Pańskiego 2021 r.
W 1997 r. papież św. Jan Paweł II ustanowił dzień modlitwy za kobiety i mężczyzn, którzy poświęcili swoje życie Bogu w życiu konsekrowanym. Obchodzimy go jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Dzień ten stanowi okazję przede wszystkim do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za to, że na całym świecie powołuje osoby, które niepodzielnym sercem poświęcają się służbie Bogu i ludziom na drodze rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Dziękujemy też osobom konsekrowanym: ojcom, braciom, siostrom zakonnym, dziewicom, wdowom konsekrowanym oraz pustelnikom za to, że swoją modlitwą i pracą apostolską pełnią posługę w różnorodnych dziedzinach życia Kościoła.
Jak każdego roku w diecezji świdnickiej obchody tego dnia będą miały miejsce w Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego w katedrze. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa będą one tym razem skromniejsze, co nie oznacza mniejszej intensywności naszej modlitwy w intencji osób konsekrowanych, a także o powołania dożycia konsekrowanego. Serdecznie proszę wszystkich drogich Diecezjan o modlitwę w intencji osób konsekrowanych, zwłaszcza w parafiach, w których pełnią one swoją posługę. Podczas Eucharystii, którą będę sprawował w katedrze o godz. 12.00, osoby konsekrowane, pełniące posługę w naszej diecezji, odnowią swoje śluby zakonne, które złożyły podczas wieczystej profesji.
Prosząc o modlitwę w intencji osób konsekrowanych, gorąco zachęcam do złożenia ofiar na tacę na potrzeby zakonów klauzurowych w naszej diecezji: sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji
w Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich. Już teraz za ten dar serca bardzo Wam dziękuję.
Wszystkie osoby konsekrowane oraz drogich Diecezjan polecam opiece Matki Bożej i świętych Patronów naszej diecezji. Z serca błogosławię.
† Marek MENDYK
BISKUP ŚWIDNICKI
ekai.pl
diecezja.swidnica.pl