Grupa ministrantów i lektorów z parafii pw. Chrystusa Króla oraz szkół podstawowych nr 2 i 3 w Głuszycy, wybrała się w czwartek 8 lutego do stadniny Ogierów Książ w Wałbrzychu oraz do Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych. Wyjazd miał charakter integracyjny oraz poznawczy. Młodzi ludzie chcieli doświadczyć wstawiennictwa św. Franciszka i św. Krzysztofa w praktyce. Jak wiadomo św. Franciszek jest patronem ekologów i tych, którzy opiekują się i zajmują utrzymaniem zwierząt, natomiast św. Krzysztof jest patronem podróżujących i kierowców.
Grupa po przybyciu na miejsce od razu ustawiła się pod Zamkiem Książ do wspólnego zdjęcia. O godz. 10.00 w stadninie koni czekała już na nas p. Agnieszka, która oprowadziła grupę po całym obiekcie. Stadnina Ogierów położona w pobliżu zamku Książ na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Powstała w XVIII wieku jako zabudowania folwarku i jako stajnie zamkowe. Od 1935 roku funkcjonowała jako niemieckie „Stado Ogierów Furstenstein”; po II wojnie Światowej już jako polskie Stado Ogierów. W 1997 powstała w Książu także stadnina koni rasy śląskich, do której przeniesiono klacze matki ze stadnin w Strzelcach Opolskich i Strzegomia.
Po oprowadzeniu nas przez p. Agnieszkę, przyszedł czas, aby pod okiem instruktora przejechać się konno na krytej modrzewiowej ujeżdżalni. Ostatnim punktem zwiedzania był pokaz pani przewodnik powożenia z pojazdami z minionej epoki.
Około godz. 11.30 grupa odwiedziła kolejne, jakże interesujące miejsce – Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych mieszczące się przy ulicy Noworudzkiej 4 w Wałbrzychu. W Muzeum grupę oprowadzał sam właściciel – p. Jerzy Mazur – wielokrotny mistrz Polski i Europy w wielu dyscyplinach motosportu, a także pierwszy w historii Polak na mecie Rajdu Dakar. Swoją karierę w sportach motorowych rozpoczął na przełomie lat 70 i 80. Wśród jego największych sukcesów są: wygrana w wyścigu klasy markowej Fiata 126p na torze Poznań (z ostatniego 36 pola startowego), 3 miejsce na Hungaroringu w 1986 r. w serii Formuły Easter (w trakcie pierwszego Grand Prix Formuły 1 na tym torze). P. Jerzy Mazur jest założycielem tego wyjątkowego Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, do którego eksponaty i osobiste pamiątki oddają zawodnicy z całego świata. Swoje sportowe stroje, kaski, a nawet pojazdy przekazali tu wybitni mistrzowie, m.in.: Krzysztof Hołowczyc, Adam Małysz, Robert Kubica, Maciej Wisławski, Xavier Panseri, Maciej Szczepaniak, a nawet Nasser Al-Attiyah. Stoi tu również historyczny Star 266, którym Rajd Dakar w 1988 roku pokonywał Jerzy Mazur.
Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych to miejsce powstałe na terenie szybu „Teresa” w Wałbrzychu, które posiada wiele budynków i urządzeń zebranych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, np.: wieża basztowa, czy też maszyna wyciągowa przeniesiona z szybu „Tytus”. Ostała się tutaj też rozległa kotłownia, różne magazyny, sprężarki, warsztaty i wiele, wiele innych. Z czasem nagromadzono dużo eksponatów górniczych takich jak: wózki kopalniane, sprzęt ochronny, mundury górnicze oraz stare książki i dokumenty dotyczące górnictwa. Eksponaty mają swoje miejsce w hali maszyny wyciągowej oraz na nadszybiu.
Z inicjatywy p. Jerzego Mazura ulicę, przy której w Wałbrzychu siedzibę ma Muzeum, nazwano imieniem Ayrtona Senny, który to był trzykrotnym mistrzem świata Formuły 1.
Około godz. 13.00 grupa wróciła do Głuszycy.
Dziękujemy Panu Bogu, za niezwykle owocnie przeżyty czas integracji w grupie i poznania tylu rzeczy stworzonych i przygotowywanych na chwałę Bożą, dla posługi i dobra ludzkiego.