W 102 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę suwerenności, w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Głuszycy, odbyła się Msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny. Eucharystię sprawowali: ks. Sławomir Augustynowicz, ks. Janusz Krzeszowiec oraz ks. Jakub Klimontowski.
Gromadzimy się przy ołtarzu Chrystusowym by z wiarą modlić się za naszą Ojczyznę. Za tych którzy piastują władzę, aby pamiętali, że jest ona służbą. Będziemy modlić się w intencji Polski, wszystkich poległych w jej obronie, dzięki którym możemy dzisiaj przeżywać piękny czas niepodległości.
– tymi słowami powitał wiernych ks. proboszcz Sławomir Augustynowicz.
Homilię wygłosił ks. Janusz Krzeszowiec, proboszcz sąsiedniej parafii pw. NMP Królowej Polski:
Utrata niepodległości była trudnym czasem próby, który przetrwaliśmy, ponieważ w sercu narodu znajdował się Bóg, wartości religijne, patriotyczne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ogromną rolę w tym miał Kościół, który głosił prawdę historyczną, i ciągle budził w narodzie ducha odwagi i wiary, że kiedyś odzyskamy upragnioną wolność. Budował tę historię na tym co święte, co nienaruszalne. W centrum tej historii stał krzyż i cały czas tam jest.”
– powiedział.
Ludzie Kościoła ostrzegali przed życiem bez Pana Boga, bez wartości. I stało się. Trzeba było czekać aż 123 lata, aby odzyskać wolność. Odzyskaliśmy ją. Wielkim bohaterstwem i wiarą. Taką historię tworzyli nasi przodkowie. Wrogowie dobrze wiedzieli, że Kościół ma mądrość która płynie z Ewangelii, z prawa Bożego. I ta mądrość była dla nich zagrożeniem. Wolnością nie można się bawić, nie można jej źle używać – tak jak to teraz widzimy na maskach z błyskawicą i napisem „wybór a nie zakaz”. To żaden wybór. To zniewolenie. Nasze sumienie staje się wtedy nieczułe. Zmienia się nasze myślenie. I wtedy stajemy się prawdziwie niewolnikami. Ludźmi, którymi można obracać jak pacynką w teatrze dla dzieci, na różne strony. Człowiek traci wtedy zdolność krytycznego osądu rzeczywistości[…]Ku wolności wyswobodził nas Chrystus.
-kontynuował kapłan.
Kościół ma prawo o tym mówić! Jan Paweł II prosił, abyśmy daru wolnej Polski nie roztrwonili. Naród który nie zna własnej historii jest narodem bez tożsamości. Trzeba tę historię znać. Trzeba ją szanować i mieć w życiu zasady. Trzeba iść pod prąd. Buduje się tylko na tym co prawdziwe, co przemodlone. Nie ma innego wyboru. Taka jest rola Kościoła, nauczycieli.
Modlitwę wiernych odczytała przedstawicielka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Emilia Madej.
We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele głuszyckich władz samorządowych na czele z Burmistrzem Głuszycy panem Romanem Głodem.
Na zakończenie uroczystości, ks. Sławomir Augustynowicz odczytał Akt Dziękczynienia Polski w Święto Niepodległości 11 listopada.