VII Konkurs Recytatorski Poezji Religijno – Patriotycznej im. Oli Wróblewskiej

vii-konkurs-recytatorski-poezji-religijno-patriotycznej-im-oli-wroblewskiej

W piątek 9 czerwca 2017 r. w Centrum Kultury w Głuszycy, odbył się już VII Konkurs Recytatorski Poezji Religijno – Patriotycznej im. Oli Wróblewskiej, którego organizatorami są Fundacja Katolicka Inicjatywa Berit, Parafia Chrystusa Króla w Głuszycy. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Burmistrz Głuszycy – Roman Głód.

O godzinie 10:00 organizatorzy powitali wszystkich uczestników oraz zgromadzonych gości w Sali Widowiskowej przy ul. Grunwaldzkiej. Przed rozpoczęciem konkursu ks. Andrzej Raczycki poprowadził krótką modlitwę, a tuż po nim głos zabrała Pani Bożena Waliszewska, która przybliżyła wszystkim osobę śp. Bogumiły „Oli” Wróblewskiej. Po niej głos zabrał zastępca burmistrza Pan Grzegorz Szymański dokonując uroczystego otwarcia. Do konkursu po eliminacjach szkolnych zgłosiło się 21 osób, którzy zostali podzieleni na trzy kategorie: Szkoły podstawowe klasy I-III i  IV-VI oraz gimnazjum. Zmagania oceniała trójka Jury: Pan Stanisław Michalik, Pani Małgorzata Lisiewicz, Pani Bożena Waliszewska. Od samego początku poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Dzieci i młodzież deklamowała utwory takich twórców jak: Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Janina Snopek – Stefaniak, Antoni Słonimski i wielu innych znanych i cenionych artystów.

W czasie przerwy pomiędzy występami swoje umiejętności gry na pianinie i klarnecie reprezentowali kolejni adepci Ogniska Muzycznego. Po nie tak bardzo burzliwych obradach Pan Stanisław Michalik ogłosił wyniki:

Kategoria Szkoły Podstawowe klasy I-III

I miejsce : Aleksandra Harasimowicz kl. III SP. 2 Głuszyca – utwór „Polska” Antoniego Słonimskiego

Wyróżnienie: Julia Rosuł kl. III SP. 3 Głuszyca – utwór „Dziękczynienie po Komunii Świętej” autora nieznanego

Wyróżnienie: Natalia Zadora kl. II SP. im Janusza Korczaka w Jugowicach – „z ploteczkami nie ma żartów” Janiny Snopek – Stefaniak

Kategoria  Szkoły Podstawowe klas IV-VI

I miejsce: Szymon Kwiatkowski kl. VI SP.2 Głuszyca – utwór „Ojczyzna” Marii Konopnickiej

Wyróżnienie: Emilia Kaznowska kl. IV SP. im. Janusza Korczaka w Jugowicach – utwór „Proszę Księdza” Janiny Snopek- Stefaniak

Wyróżnienie: Kacper Steciuk kl. V SP. 3 Głuszyca – utwór  „Wzgórze w krainie Moria” autora nieznanego

Kategoria Szkoły gimnazjalne klas I –III

I miejsce: Waldemar Sawin kl. III –  utwór „w Warszawie” Czesława Miłosza

Wyróżnienie: Aleksandra Grecka kl. II – utwór „Naucz się dziwić” autora nieznanego

Wyróżnienie: Natalia Hupało kl. III – utwór „ Wilk” Zbigniewa Herberta

Nagrodę specjalną – wyjazd na letnią kolonię w Międzyzdrojach ufundowaną przez rodzinę śp. Oli Wróblewskiej otrzymał Kacper Steciuk, a nagrodę księdza dziekana Sławomira Augustynowicza otrzymała Roksana Twaróg. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i promocję tego wydarzenia: Burmistrzowi Głuszycy p. Romanowi Głodowi, Dyrektorowi Centrum Kultury p. Monice Rejman oraz pracownikom tej instytucji, Jury, Rodzinie śp. Oli Wróblewskiej, Zarządowi oraz pracownikom Fundacji „Katolicka Inicjatywa Berit”, p. Ewelinie Korbie wraz z uczniami Ogniska Muzycznego, nauczycielom prowadzącym oraz uczestnikom, a także innym którzy w najmniejszym stopniu zaangażowali się w organizację tego wspaniałego przedsięwzięcia, składamy „Bóg zapłać” i mówimy do zobaczenia za rok.