Aktualności

Św. Grzegorz Wielki – papież i doktor Kościoła

sw-grzegorz-wielki-papiez-i-doktor-kosciola

„Nikt na świecie nie żyje wyłącznie dla siebie. Jesteśmy tu także dla innych”. Te słowa wypowiedział św. Grzegorz Wielki, Patron dnia dzisiejszego i wprowadzał je w życie.

Ten Wielki Papież i doktor Kościoła żył na przełomie VI i VII w., ale jego osiągnięcia, dzieła i pamięć, obecna jest w Kościele do dzisiaj. Pochodził z bogatej rzymskiej rodziny i zajmował wiele prestiżowych stanowisk, przez 4 lata był prefektem Rzymu. Opuścił jednak to zaszczytne stanowisko i wstąpił do zakonu Benedyktynów, stając się ubogim mnichem.

Talenty jakie posiadał sprawiły, że szybko awansował i tak w 585 r. został opatem klasztoru, pełniąc jednocześnie funkcje u boku papieża. W 590 r. został wybrany na papieża, szybko wsławił się wielkim zaufaniem Bogu i pobożnością, kiedy w tym samym roku Rzym nawiedziła epidemia, św. Grzegorz zarządził wielką modlitwę i Bóg wysłuchał tego błagania. Jako biskup Rzymu podjął szereg reform, między innymi od niego wziął nazwę liturgiczny śpiew tzw. gregoriański.

Ze św. Grzegorzem związana jest też piękna historia i tradycja dzisiaj często zapominana, a mianowicie Mszy św. gregoriańskich. 30 Mszy sprawowanych przez 30 dni bez przerwy. W czasie, kiedy papież był jeszcze opatem benedyktynów w Rzymie, zmarł pewien mnich, przy którym znaleziono pieniądze. W owych czasach posiadanie własnych pieniędzy przez zakonnika było uważana za wielkie przestępstwo. Grzegorz, aby dać lekcję mnichom, nakazał pogrzebać ciało owego zakonnika poza klasztorem, w miejscu niepoświęconym. Pełen jednak troski o jego duszę nakazał odprawić 30 Mszy świętych dzień po dniu. Kiedy została odprawiona ostatnia Msza święta, ów zakonnik miał się pokazać opatowi i podziękować mu, oświadczając, że te Msze święte skróciły mu znacznie czas czyśćca.

Odtąd panuje przekonanie, że po odprawieniu 30 Mszy świętych Pan Bóg w swoim miłosierdziu wybawia duszę, za którą są one ofiarowane, i wprowadza ją do nieba.

Grzegorz zmarł 12 marca 604 r. Jest jednym z czterech wielkich doktorów Kościoła Zachodniego. Jest patronem m.in. uczniów, studentów, nauczycieli, chórów szkolnych, piosenkarzy i muzyków.

zdj. – grzegorzwielki.pl

0 Komentarzy
Udostępnij