LSO

LSO. Odważnie, Jezus woła!

lso-odwaznie-jezus-wola

Króluj nam Chryste!

Czas wakacji się skończył. Rozpoczynamy nowy rok szkolny, katechetyczny i duszpasterski. Na nowo wracamy do spotkań grup parafialnych między innymi także ministrantów i lektorów.

W wakacje, dokładnie 15 sierpnia, swoje wspomnienie obchodzi – może mało znany – ale ważny dla posługujących przy ołtarzu święty Tarsycjusz. Choć żył bardzo dawno, bo w trzecim wieku, to o jego posłudze pamiętamy do dzisiaj. W czasach kiedy chrześcijanie byli brutalnie prześladowani, zabijani oraz więzieni ich pragnieniem było przystąpić do komunii świętej w ostatnich momentach życia. I tutaj z pomocą przychodzili akolici, a pośród nich również święty Tarsycjusz, który zanosił komunię świętą do więźniów zanim jeszcze nim został.

Pewnego dnia, kiedy jak zwykle niósł na sercu Wiatyk do więzienia, napotkał swoich rówieśników, bawiących się na jednym z licznych placów rzymskich. Pogańscy chłopcy zaczęli wołać na Tarsycjusza, aby się do nich przyłączył. On zaczął uciekać przed nimi. Zaczęli go gonić. Spostrzegli, że coś przyciska do piersi, chcieli zobaczyć, co niesie i siłą mu to wydrzeć. Bohaterski chłopiec bronił swojego skarbu. Wówczas zgraja przewróciła go na ziemię, zaczęła kopać i bić, rzucać kamieniami. Dopiero przypadkowo przechodzący żołnierz, także chrześcijanin, miał chłopca uwolnić i rozgonić bandę.

Zaniósł Tarsycjusza do domu. Chłopiec niebawem zmarł. Żołnierz odniósł Najświętszy Sakrament z czcią do kapłana katolickiego.

Drodzy kandydaci, ministranci, lektorzy i wszyscy którzy posługujecie przy ołtarzu! Pamiętajcie o tym jak ważną funkcję pełnicie, jakie pełnicie ważne zadanie. Jesteście wyróżnieni i zaproszeni do najważniejszych, najpiękniejszych rzeczy, które dokonują się na ziemi – do posługiwania w czasie Eucharystii.

ks. Jakub

zdj. – parafia