Ewangelia na niedzielę: upominaj z miłością! [KOMENTARZ]

ewangelia-na-niedziele-upominaj-z-miloscia-komentarz

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.

Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”. (Mt 18, 15 – 20)

Komentarz do Ewangelii: Upominaj z miłością i patrz w swoje serce!

Bóg bierze odpowiedzialność za słowo i za swoje dzieło. Jemu zależy na każdym człowieku. Bóg umarł za mnie, za nas i za wszystkich ludzi w dziejach! Jakże konkretna jest odpowiedź Boga!
Istnieją dwie możliwe postawy wobec bliźniego. Jedna to „nie obchodzisz mnie!”. Niesie w sobie odrzucenie człowieka, które jest sprzeczne z chrześcijaństwem. Druga to wołanie „zależy mi na tobie!”. Ta druga postawa daje nam wszystkim szansę. Nikt nie jest samotny, bo zawsze spotka kogoś, komu będzie zależało na jego dobru.
Chętnie wytykamy błędy, jesteśmy w tym dobrzy, ale często mało jest w tym miłości. Mówiąc o wytykaniu błędów trzeba stwierdzić, że najchętniej o grzechach drugich mówimy do osób trzecich. Często milczymy albo mówimy o wszystkim innym, bo to łatwiejsze, bo to wygodniejsze, bo to tyle nie kosztuje. A Słowo Boże mówi wyraźnie: „upomnij w cztery oczy”.

Czas dorosnąć, czas dojrzeć, czas się usamodzielnić. Na drodze wiary, na jej początku, też ktoś może cię prowadzić. Jednak w pewnej chwili zostajesz sam. Zostajesz sam – ty i Bóg! I tylko ON i ty znasz twoje serce!

ks. Jakub