Dziś wspomnienie Matki Bożej Dobrej Rady

dzis-wspomnienie-matki-bozej-dobrej-rady

Dzień 26 kwietnia poświęcony jest wspomnieniu Najświętszej Maryi Panny w Jej tytule Matki Bożej Dobrej Rady. Jej obraz słynący łaskami znajduje się we włoskim miasteczku Genazzano w kościele Augustianów. Jest to mały fresk przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem, które obejmuje Ją za szyję i tuli się do Jej policzka.

Tytuł Maryi jako Matki Dobrej Rady zwraca naszą uwagę na Jej rolę, jako tej, która wskazuje nam kierunek, podczas podejmowania decyzji w poszczególnych sytuacjach życiowych. Jedna z najważniejszych rad Maryi pochodzi z Pisma Świętego i brzmi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5).

Związana z tym wizerunkiem legenda mówi, że znajdował się on na ścianie kościoła w Skutari w Albanii i w czasie najazdu tureckiego w XV w. został w cudowny sposób przeniesiony przez morze do kościoła w Genazzano, gdzie pojawił się 25 kwietnia 1467 r. Sanktuarium rozwijało się na przestrzeni wieków, przybywali tam liczni pielgrzymi, powstało Bractwo Matki Bożej Dobrej Rady, dla którego papież Leon XIII ustanowił szkaplerz. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 22 listopada 1682 r. Papież Jan Paweł II nawiedził to sanktuarium w 1993 r. i pobłogosławił kopię obrazu, którą zabrał ze sobą udając się
do Albanii.

Matkę Dobrej Rady można prosić o orędownictwo, zwłaszcza wtedy, gdy stajemy na rozstaju dróg, gdy musimy podjąć ważne życiowe decyzje. Czcząc Maryję pod tym wezwaniem uznajemy, że może Ona wyprosić nam dar dobrej rady u Ducha Świętego. W chwilach zagubienia i w chwilach ważnych decyzji może nam pomóc. „W wątpliwościach myśl o Maryi, wzywaj Maryi! Jeżeli bowiem o niej myślisz, nigdy nie zejdziesz na manowce” – powtarzał św. Bernard z Clairvaux (XII w.).

radioniepokalanow.pl