Drugiego listopada wspominamy w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu.
Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów naszej wiary. Jest to dzień zadumy nad przemijaniem, modlitwy za zmarłych i nawiedzania cmentarzy. Te dwa dni się ze sobą łączą i w całej krasie ukazują naszą wiarę w świętych obcowanie. My mamy wpływ poprzez modlitwę na tych, którzy są w czyśćcu, a oni mogą modlić się za nas.
Z obchodzeniem tych świąt wiąże się bardzo ważna rzecz, a mianowicie odpusty zupełne za zmarłych, które możemy uzyskiwać w dniach 1 – 8 listopada. W bieżącym roku, w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 – przez cały listopad (a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych) będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych – czytamy. Jak zaznaczono – w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego przez Penitencjarię Apostolską chodzi o uniknięcie zgromadzeń wiernych, tam, gdzie są one zakazane.
Co to jest odpust? Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy już odpuszczone. Każdy grzech pociąga za sobą karę. W sakramencie Pokuty Bóg odpuszcza nam winę, pozostaje jednak kara za skutki wywołane naszymi grzechami. Darowaniem takiej kary nazywamy Odpustem.
Jak możemy w tych dniach uzyskać taki odpust? Za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie.
Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
- Wzbudzić intencję jego otrzymania i wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
- Być w stanie łaski uświęcającej i przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
- Odmówić modlitwy: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu oraz za zmarłych.