Effatha-Parafio otwórz się

effatha-parafio-otworz-sie

Częstochowa-  Jasna Góra. Miejsce kultu Maryjnego z cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Miejsce historyczne, magiczne, piękne. Tłumy pielgrzymów każdego dnia. Właśnie tutaj, w miejscu tętniącym życiem, wiarą i nadzieją, miało miejsce Sympozjum- organizowane przez Radę Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich pt.: ”Effatha- Parafio otwórz się”.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kaplicy Matki Bożej, gdzie zgromadził się tłum wiernych. Po zakończonej Eucharystii prowadzący ks. bp Ignacy Dec, zaprosił wszystkich do nowoodnowionej Sali Papieskiej, w której rozpoczęła się główna część Sympozjum. Jako pierwsza głos zabrała dr hab. Monika Przybysz- prof. UKSW z Warszawy, która wygłosiła wykład na temat: „Parafia w mediach”. OTWÓRZ SIĘ- czyli po prostu usłysz, zobacz, powiedź! Społeczności parafialne najczęściej zamykają się, nie chcą mówić o swoich działaniach (tylko 50% parafii ma swoje strony internetowe); aby zaistnieć w mediach społecznościowych potrzebna jest współpraca- z mediami (dane, fakty, liczby, konkrety). Bardzo ważny jest zespół ludzi- szczególnie osób świeckich, zaangażowanych w życie swojej parafii, potrzebny jest również przekaz- informacja ma pójść tam, gdzie są ludzie. Pani Monika Przybysz zaznaczyła, że dzisiaj nie uczestniczymy w wydarzeniach, dzisiaj uczestniczymy w wydarzeniach za pomocą mediów (smartfony, tablety, telefony). Jeżeli ludzie w określonym czasie czymś żyją, my również powinniśmy o tym mówić. Zapraszać do współpracy innych, rozszerzać swoje działania- może FANPAGE? Na koniec mocno rozstrzygnąć co chcemy publikować? Dla kogo? Przez jaki czas?

Konferencję drugą wygłosił ks. dr Paweł Rytel- Andrianik, rzecznik KEP. Mówił o przekazie medialnym w Kościele, o roli dziennikarzy, przytoczył słowa M. M. Kolbego: „jeżeli nie będziemy mieli swoich mediów- będziemy mieli puste kościoły”. Słowem, kluczem jest tutaj mikronizacja- używając środków „ubogich”(telefon) docieramy do informacji i puszczamy ją dalej- makro.

Kolejny poruszony na Sympozjum temat to „Kreowanie polityki audiowizualnej”. Intensywny rozwój mediów, jaki możemy zaobserwować w obecnych czasach, wymaga od władzy publicznej szeregu zapewnień, m.in.: rzetelne prawo do informacji, szanowanie przekonań religijnych, autonomię mediów.

Przyszedł czas na dyskusję panelową, po której słowo wygłosił ks. arcybiskup Wacław Depo, Przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu. Opowiedział zebranym o udziale i postawie katolików w życiu publicznym i o roli mediów; natomiast ks.  Zbigniew Kucharski, dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, w niezwykle interesujący sposób wytłumaczył zgromadzonym co to znaczy „otworzyć się”? Otworzyć umysły i nasze serca- najważniejszy jest człowiek reszta jest konsekwencją.

Ogólnopolskie Sympozjum „Effatha- Parafio otwórz się” podsumował i zamknął bp Ignacy Dec, dziękując wszystkim za przybycie i pouczające konferencje.