Akcja Katolicka z nową tradycją

akcja-katolicka-z-nowa-tradycja

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronackim Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Eucharystycznego Ruchu Młodych.

Choć dotychczas członkowie tych organizacji z okazji swego święta spotykali się w katedrze, tym razem miejscem wspólnej celebracji była głuszycka parafia Chrystusa Króla.

Tradycyjnie już tego dnia podczas uroczystej Eucharystii bp Ignacy Dec przyjął kilkanaście młodych osób do grona członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Oficjalnie ogłoszono również powstanie nowego oddziału KSM w Szczawnie-Zdroju.

Po homilii nowi członkowie KSM złożyli ślubowanie. Zadeklarowali wobec Boga i Kościoła zebranego pod przewodnictwem biskupa „kochać Boga, szerzyć Królestwo Chrystusowe w swej duszy, w swej rodzinie i w swym środowisku; służyć czynnie Kościołowi i Ojczyźnie; Kształtować swój umysł, swoją wolę, swe serce; Szanować swą godność, być prawym i czystym; Pracować chętnie, cudzą pracę szanować i dążyć do sprawiedliwości społecznej; Szerzyć chrześcijańską kulturę życia, być uprzejmym, koleżeńskim i bliźnim chętnie pomagać; Spełniać sumiennie obowiązki, być karnym i posłusznym; Dbać o zdrowie i rozwój fizyczny; Być gospodarnym, oszczędnym, szanować cudzą własność oraz być stałym w przekonaniach i wytrwałym w działaniu, nieść pogodę ducha w swoje otoczenie”.

To był wyjątkowy dzień również dla członków Akcji Katolickiej, którzy niezwykle licznie przybyli z oddziałów całej diecezji. Chociaż Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej diecezji świdnickiej, podobnie jak sama diecezja, powstał 13 lat temu decyzją zarządu organizacji postanowiono, że podobnie jak w innych diecezjach w święto Chrystusa Króla nowi członkowie AK będą składali ślubowanie. Ponieważ wydarzenie takie miało miejsce po raz pierwszy, ślubowanie przy sztandarze organizacji składali wszyscy członkowie obecni w głuszyckiej świątyni, na czele z prezesem świdnickiej AK – Magdaleną Jarosz.

Po zakończeniu Eucharystii, bp Ignacy Dec wręczył osobiście wszystkim, którzy składali przyrzeczenie specjalne legitymacje i znaczki AK.