Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego

czuwanie-przed-zeslaniem-ducha-swietego

W pięćdziesiąt dni po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wierni obchodzą Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dlatego też dzień ten nazywany jest Pięćdziesiątnicą lub potocznie Zielonymi Świątkami, ale nazwa ta nie ma genezy dogmatycznej, lecz wywodzi się z obrzędów ludowych, związanych z urodzajami na roli. Jest to dzień, w którym wspominamy pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów i Maryję, które dokonało się w wieczerniku. Zesłanie Ducha św. nieraz uważa się za początek Kościoła. Jest to niejako dopełnienie objawiania się Boga ludziom: Bóg Ojciec przebywa wraz z Izraelem w Starym Testamencie, Syn: Jezus Chrystus narodził się, umarł i zmartwychwstał, zaś Duch Święty zstąpił na Apostołów; Kościół pierwotny już w Nowym Testamencie; po wniebowstąpieniu Chrystusa Jezus zapowiada smucącym się Apostołom, że nie pozostawi ich samymi: ześle Ducha Świętego pocieszyciela, dlatego też 3 czerwca w naszym kościele parafialnym przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego odbyło się czuwanie modlitewne. Rozpoczęło się ono od Uwielbienia następnie odbyła się konferencja o Darach Ducha Świętego. Po niej Adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godzinie 24:00 Msza Święta. Panu Bogu dzięki za ten czas, a serdeczne podziękowania także dla wszystkich uczestników a zwłaszcza dla grupy Odnowy w Duchu Świętym i Diakonii.