W niedzielne popołudnie 30 kwietnia br. w parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy zakończyło się VI Krajowe Forum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach. Jego hasłem były słowa „Perpetuo Adoremus”.
Uroczystego otwarcia forum dokonał w piątek 28 kwietnia bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski. W homilii hierarcha podkreślał, że „adorowanie Pana Boga jest nie tylko wielką łaską, ale również zachwytem nad Jego doskonałością, miłosierdziem, pięknem, a także kochaniem, byciem blisko, dzieleniem się, oddawaniem, zawierzaniem, słuchaniem oraz ciszą, która wiele mówi, bo jest głosem samego Boga”. Według biskupa postawa adoracyjna jest bardzo ważna w życiu każdego chrześcijanina z uwagi na to, że „jest wyrazem wiary w tajemnice żywego Boga”, która przybliża nas do zrozumienia istoty eucharystycznej ofiary.
Po zakończonej Eucharystii uczestnicy udali się do Domu Parafialnego w Głuszycy, gdzie wraz z biskupem i innymi duchownymi odbyli wspólny posiłek przygotowany przez parafian lokalnej wspólnoty. Po uczcie cielesnej kolejnym punktem programu było spotkanie integracyjne. Pierwszy dzień Forum zakończyła wspólna modlitwa oraz odśpiewany Apel Jasnogórski w Kaplicy Wieczystej Adoracji.
Drugi dzień forum rozpoczęły dwie prelekcje. Pierwszą z nich wygłosił ks. prałat Stanisław Szczepaniec, konsultor Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W konferencji pt. „Adoracji trzeba się uczyć” duchowny starał się odpowiedzieć na postawione przez siebie pytania. Jedno z nich dotyczyło samego Jezusa Chrystusa i sposobów nabywania przez Niego wiedzy. Odpowiedzią były fragmenty Pisma Świętego. Między innymi w Ewangelii Janowej 15,19, Jezus kieruje słowa: „Syn nie mógłby niczego czynić sam od siebie, gdyby nie widział Ojca czyniącego. Albowiem to samo, co On czyni, podobnie i Syn czyni.” Ten przekaz Jezusa skierowany do Żydów ukazuje jak ważną kwestią w Jego życiu, jak również w życiu każdego z nas jest świadectwo, dobry przykład, który powinien być przekazywany z pokolenia na pokolenie. Tylko my- dorośli, świadomi, mocni w wierze katolicy możemy nauczyć swoich bliskich- dzieci wnuków, prawnuków adorowania Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie- głosił kapłan. Aby adoracja podobała się Bogu i przynosiła obfite owoce trzeba się jej uczyć poprzez obserwacje, dobry przykład, próby oraz nieustanne ćwiczenia.
Drugą z kolei konferencje pod tytułem „Postawy i formy Adoracji” poprowadził ks. kanonik Dominik Ostrowski, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. W swoim referacie rektor przedstawił punkt widzenia postaw i form adoracji poprzez pryzmat teologii liturgicznej. Na samym początku poruszone zostały kwestie pojęciowe, m.in. pojęcie adoracji z łaciny „adorare”, które składa się z co najmniej z dwóch słów: „orare” i przyimek „ad”. Pierwsze słowo należy rozumieć jako modlitwę oraz można doprowadzić je do terminu „usta”. Usta mogą symbolizować również pocałunek, który z teologicznego punktu widzenia ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ pierwotne formy oddawania czci (starożytność) opierały się na adoracji w postaci ucałowania Drzewa Krzyża- tłumaczył ks. Ostrowski. Kolejnym terminem, który został wyjaśniony zgromadzonym na konferencji słuchaczom było „klęczenie”. Jest to dość istotne pojęcie, które podkreśla oddawanie czci, uniżenie czy też oddawanie szacunku przed kimś, kto jest dla nas ważny. Klękając przy monstrancji, klękamy przed krzyżem konającego Chrystusa. To nie jest odpowiednia chwila na taniec i machanie flagami – zauważył duchowny.
Centralnym punktem sobotniego spotkania była Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. Ignacego Deca- pasterza Kościoła świdnickiego. Biskup w homilii pochylił się nad trzema wątkami: antropologiczno- teologicznym związany z przesłaniem Słowa Bożego przewidzianego na sobotę, europejskim- dotyczący patronki dnia- św. Katarzyny ze Sieny oraz adoracyjno- modlitewny dot. VI Krajowego Forum.
Święty Jan Apostoł w słowach „Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy”, przypomina nam prawdę o człowieku. Jednym z wymiarów tej prawdy jest to, że człowiek jest istotą grzeszną.” Jeśli odrzucimy prawdę o grzechu, czy też winie to tym samy zamykamy się również na Miłosierdzie Boże. O prawdę musimy walczyć. – tłumaczył bp Ignacy.
Żyjąc w Europie, funkcjonując w Unii Europejskiej, musimy strzec naszej wiary. Coraz częściej mówi się iż wielość religii w Europie jest czymś złym, nie prowadzącym do osiągnięcia tzw. fundamentu jedności europejskiej, a jednym rozwiązaniem tej jakże niewygodnej dla nich sprawy jest narzucenie nam ateizmu- grzmiał Pasterz kościoła Świdnickiego. Za wstawiennictwem patronki Europy- św. Katarzyny Sieneńskiej winniśmy modlić się o nie zatracanie tych prawd, wartości, w których zostaliśmy wychowani.
Na zakończenie biskup Ignacy podkreślił ważność adoracji Najświętszego Sakramentu, która jest swoistym trwaniem przed Chrystusem i fundamentem wiary każdego człowieka. „Przystąpienie do wieczystej adoracji jest w wielką misją w kościele katolickim. Każdy z was powinien się czuć wyróżniony w tym jakże ważnym chrześcijańskim powołaniu trwania przed Panem. Módlmy się, aby to wspaniałe dzieło rozszerzało się w naszych parafiach, diecezjach, ojczyźnie jak i na całym świecie” – mówił biskup Ignacy.
Sobotni blok popołudniowy rozpoczęła konferencja ks. dr. Sławomira Augustynowicza- organizatora VI Krajowego Forum zatytułowana „Adoracja prowadzi do służby”. Prelegent zwrócił szczególną uwagę na pewnego rodzaju paradoks w budowaniu relacji na dwóch płaszczyznach: „Ja- Bóg” oraz „Ja- wspólnota”. O ile w pierwszym przypadku nie występują takowe problemy, o tyle w drugim napotykamy na pewnego rodzaju problemy, ponieważ drugi krok, wymaga od nas pewnego rodzaju reakcji, ruchu. Adoracja nawiązując do drugiego przypadku we wspominanych wyżej relacjach oznacza wyjście na zewnątrz, otwarcie się. Doskonale potwierdza to zawołanie Papieża Franciszka, które jest zarazem hasłem roku duszpasterskiego w Polsce: „Idźcie i głoście”. Służba poprzez adorację skłania nas do wyjścia z ławek świątyń do naszych rodzin, znajomych, sąsiadów, wspólnot, potrzebujących. Wyjście to też musi wynikać bezpośrednio od nas- to my mamy być inicjatorami, kreatorami, którzy swoją wiarą, energią uśmiechem, czynami zachęcają innych do działania- głosił. ks. Sławomir.
Kolejnym punktem programu była modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Głuszycy. Bezpośrednio po niej uczestnicy forum obejrzeli przygotowane przez Akcję Katolicką i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przedstawienie pn. „Tajemnica Eucharystii”, które miało na celu ukazanie widzenia boliwijskiej mistyczki Cataliny Rivas, nazywanej „sekretarką Boga”.
Dzień zakończył się nabożeństwem Słowa Bożego połączonego z modlitwą adoracyjną oraz odśpiewanym Apelem Jasnogórskim.
W ostatnim dniu Forum uczestnicy udali się do jednej z największych głuszyckich atrakcji jaką jest Podziemne Miasto Osówka- drugi co do wielkości kompleks podziemnych budowli militarnych III Rzeszy w Górach Sowich z końca II wojny światowej.
Trzydniowe spotkanie zakończyła Eucharystia sprawowana przez ks. bp. Adama Bałabucha- biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej. W homilii biskup zwrócił uwagę na to, że to swoiste pragnienie życia z Jezusem, przebywania przed Jego obliczem, wsłuchiwania się w Jego naukę i słowo, kroczenia zanim, powinno wyrażać się także w postawie Adoracji. W ten sposób możemy zaspokoić ten głód, który jest w nas- doświadczania jego miłości i zbawczej mocy, gdyż Adoracja jest wśród wszystkich praktyk religijnych usytuowana bezpośrednio po sakramentach. Jest to „najbardziej miła Bogu i najbardziej pożyteczna dla Nas forma praktyk”- tak uczył nas Jan Paweł II- wspominał bp. Adam.
Na zakończenie VI Forum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach, wyraz wdzięczności wpierw Panu Bogu za to wspaniałe dzieło, a następnie biskupom, przybyłym księżom oraz gościom z różnych zakątków Polski złożył organizator- ks. dr Sławomir Augustynowicz, Proboszcz głuszyckiej Parafii pw. Chrystusa Króla.