Aktualności

Społeczna Akademia Liderów

spoleczna-akademia-liderow

W miniony weekend zainaugurowano w Świdnicy działalność Społecznej Akademii Liderów.

Rozpoczęto od Mszy św. w Świdnickim kościele św. Józefa, której przewodniczył bp Ignacy Dec. Jak przyznaje ordynariusz diecezji sam już od dłuższego czasu czekał na realizację tego przedsięwzięcia.

– Mam nadzieję, że to dzieło które dziś inaugurujemy przyczyni się do większego zaangażowania laikatu w dzieło ewangelizacji – mówi bp Ignacy Dec, który przewodniczył Mszy św. – Odpowiadamy w ten sposób na apel Ojca Świętego, który zachęcał nas by zejść z kanapy i ruszyć do dzieła ewangelizacji. Bezpośrednio odpowiadamy też na słowa Jezusa „Idźcie i głoście”.

Jak zaznacza bp Ignacy, jest szansa by dzięki działalności Społecznej Akademii Liderów zaczęła kształtować się elita laikatu diecezji świdnickiej, która później mogła by oddziaływać w swoich środowiskach. – Chodzi o to by obudzić ludzi do podjęcia odpowiedzialności za Kościół i podjęcia dzieła Ewangelizacji. Duchowni mają jasno określona zadania, ale nie wszędzie mogą dotrzeć. Natomiast świeccy żyją w świecie. Są w rodzinach, zakładach pracy i wszystkich miejscach gdzie toczy się życie publiczne. Właśnie tam mogą bardzo wiele zrobić promując wartości chrześcijańskie.

Wśród ponad 20 osób, które pojawiły się na pierwszych wykładach byli m.in. przedsiębiorcy, katecheci, studenci, samorządowcy, społecznicy, nauczyciele, pracownicy administracji. – Lubię działać społecznie, ale samo lubienie to za mało, trzeba jeszcze umieć to robić – mówi jedna z uczestniczek Akademii. – Mam nadzieję, że tu się tego nauczę.

W powstanie Społecznej Akademii Liderów zaangażowały się: Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej, Akcja Katolicka Diecezji Świdnickiej i Rada do Spraw Apostolstwa Świeckich naszej diecezji, przy gorącym poparciu bp. Ignacego Deca. Wykładowcami będą znane osoby m.in. z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Collegium Nobilium Opoliense oraz firmy szkoleniowej Binsztok i Partnerzy.

Roczny cykl szkoleń składa się z 12 spotkań, które obejmują prawie 100 godzin lekcyjnych. Zajęcia podzielono na 6 bloków tematycznych. Szkolenia dostarczą uczestnikom wiedzy na temat kompetencji i umiejętności jakie powinni posiadać liderzy społeczni. Przewidziano zajęcia z komunikacji interpersonalnej, umiejętności angażowania innych do współpracy, planowania działań i tworzenia projektów, umiejętności prezentowania działalności społeczeństwu. To także wiedza na temat samorządu lokalnego i spotkania z osobami, które już mają spore osiągnięcia jako liderzy katoliccy. Zajęcia są prowadzone nie tylko w formie wykładów, ale także ćwiczeń i warsztatów.

0 Komentarzy
Udostępnij