Pielgrzymka do Łagiewnik

pielgrzymka-do-lagiewnik

W sobotę 22 października 2016 r. w dniu ,w którym Kościół wspomina św.Jana Pawła II papieża , wyruszyliśmy na pielgrzymkę parafialną pod przewodnictwem naszego księdza proboszcza Sławomira Augustynowicza .

Na pielgrzymkowym szlaku znalazły się :

Istniejące od bliska tysięcy lat opactwo benedyktyńskie w Tyńcu,najstarszy w Polsce klasztor Benedyktyni żyjący zgodnie z zakonnym mottem,,ora et labora” odegrali bardzo ważną rolę w chrystianizacji Polski I przez wieki przyczyniali się do rozwoju cywilizacji chrześcijańskiej na naszych ziemiach . Miłą niespodzianką było spotkanie z charyzmatycznym ojcem Leonem Knabitem , autorem wielu książek , który wspominał swój pobyt w Głuszycy.Zachęcał , byśmy przekraczając bramę miłosierdzia pociągali za sobą innych.

–   Wzgórze wawelskie z katedrą I zamkiem

–   ul.Franciszkańska ze słynnym ,,oknem papieskim”I znajdujący się po przeciwnej stronie ulicy kościół franciszkanów, gdzie na wystawie można było obejrzeć zdjęcia zrobione podczas krótkiej wizyty papieża Franciszka w tej świątyni podczas ŚDM.

–   Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach I przejście przez Bramę Miłosierdzia to główny cel naszej pielgrzymki .Z ogromną rzeszą pielgrzymów uczestniczyliśmy w koronce do Miłosierdzia Bożego . Następnie udaliśmy się do kaplicy klasztornej , by klęknąć przed słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego I ucałować relikwie św.Siostry Faustyny ,, apostołki Bożego Miłosierdzia “. Po Łagiewnikach powróciliśmy w niedzielę na mszę św. , której przewodniczył ks. proboszcz Sławomir modląc się w intencji naszej parafii . Na pożegnanie zrobiliśmy wspólne zdjęcie przed Bramą Miłosierdzia

–   Sanktuarium Św. Jana Pawła II na Białych Morzach .Ukoronowaniem pierwszego dnia pielgrzymki  była odpustowa Msza św. Pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Rysia . Uczestniczyła w niej ogromna rzesza wiernych I dziesiątki kapłanów . Ksiądz proboszcz Sławomir modlił się w intencji dziękczynnej za łaskę Wieczystej Adoracji w naszej parafii . Msza miała niezwykle uroczysty przebieg . Wielu słuchaczom homilii utkwiły w pamięci i sercu słowa  na temat modlitwy różańcowej . Niezwykle wzruszający był moment podniesienia Najświętszego Sakramentu , któremu towarzyszył przejmujący dźwięk fanfar.Po mszy ruszyła procesja światła . Niesiono figurkę Matki Boskiej Fatimskiej i relikwie św. Jana Pawła II . Pozostaliśmy w kościele , o którym papież Franciszek powiedział , że ,,jest naprawdę piękny” ściany zdobią mozaiki pochodzącego ze Słowenii jezuity ojca Marko Rupnika .Są to sceny biblijne pełne symboli.

–   Sanktuarium ECCE HOMO św. Brata Alberta . Udaliśmy się do niego po niedzielnej Mszy św. Obraz namalowany przez Adama Chmielewskiego przedstawiający ubiczowanego Jezusa Chrystusa w koronie cierniowej , w szkarłatnym płaszczu i z trzciną zamiast berła poruszył nasze serca . Z wielką  czcią całowaliśmy relikwie świętego umieszczone w relikwiarzu w postaci bochenka chleba w wyciągniętej dłoni . ,,Panie dobry jak chleb “to słowa św. Brata Alberta . Sanktuarium jest także miejscem spoczynku błogosławionej siostry Bernardyny (Marii Jabłońskiej)współzałożycielki zgromadzenia sióstr albertynek , które kontynuują dzieło św. Brata Alberta .

–   Sanktuarium pasyjno –maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej nazywaną polską Jerozolimą z kalwaryjskimi Dróżkami Pana Jezusa i krzyżującymi się z nimi Dróżkami Matki Boskiej . Znalazło się ono na liście światowego Dziedzictwa UNESCO . Pierwsze kroki skierowaliśmy do kaplicy cudownego Obrazu Matki Bożej Zebrzydowskiej . Przed obliczem, której modliły się mały Karol Wojtyła w czasie swoich pielgrzym z ojcem .

–   Wadowice  z bazyliką słynną to miasto papieża Jana Pawła II jak mówią z dumą mieszkańcy .Kiedy zakończyła się tu msza św. Mogliśmy przed chrzcielnicą podziękować Panu Bogu za papieża Polaka . Napis na zegarze ,,Czas ucieka , wieczność czeka”skłoniły do zadumy . W cukierni , w której jadłyśmy ,,papieskie kremówki”właściciel miał na ścianie wiele zdjęć z wizyt papieskich w tym mieście .

Pielgrzymka pozostanie  w pamięci nas seniorów już do końca naszych dni . Dostarczała nam wielu wzruszeń I wewnętrznych przeżyć . Dziękujemy Panu Bogu za objętość łask jakimi nas darzył w czasie jej trwania . Szczególne podziękowania składamy na ręce naszego duszpasterza ks.proboszcza , który troskliwie się nami opiekował zapewniając m.in.wygodny odpoczynek nocny u gościnnych ojców salwatorianów . Bóg zapłać .

Pielgrzymka 22-23.10.2016 004Pielgrzymka 22-23.10.2016 026Pielgrzymka 22-23.10.2016 041Pielgrzymka 22-23.10.2016 012Pielgrzymka 22-23.10.2016 028Pielgrzymka 22-23.10.2016 025