Rekolekcyjne skupienie

rekolekcyjne-skupienie

W III niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęliśmy w Naszej wspólnocie  parafialnej Niedzielny Cykl Rekolekcyjny. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne mają zachęcić parafian do większego zaangażowania się w życie naszej parafii. Hasło rekolekcji: „Reanimacja nowy Duch w parafii” jest dość kontrowersyjne. Jednak głównym celem jest  uświadomienie parafianom, że to oni jako wspólnota ludzi, są odpowiedzialni za życie i rozwój parafii – lokalnego kościoła.

Pierwszym rekolekcjonistą był ks. Krzysztof Ora – dyrektor wydziału duszpasterskiego diecezji świdnickiej. Przybliżył nam temat z ewangelii wg św. Jana ( 2,13-25) , który mówi o wypędzeniu kupców ze świątyni. Czyn Jezusa był nie tylko przejawem troski o godność i szacunek dla miejsca świętego, ale i dla żywej świątyni, czyli Ludu Przymierza. Ten lud, jego myślenie, sumienie, postępowanie i wiara najbardziej domagały się oczyszczenia. Dlatego tyle miejsca w swoim nauczaniu Jezus poświęcił duchowej i moralnej odnowie, naprostowaniu wypaczonych pojęć, demaskowaniu zakłamania, objawianiu prawdy i umacnianiu w dobrym. Bez tego, oddawanie czci Bogu było nieprawdziwe i obłudne. Faktyczne i trwałe oczyszczenie Ludu Bożego dokonało się inaczej – przez Zmartwychwstanie. Wtedy powstał Nowy Izrael – Kościół, Mistyczne Ciało Chrystusa, oczyszczony przez Krew Chrystusa i odnowiony w Jego Zmartwychwstaniu. Rekolekcjonista zachęcał: „Jesteśmy członkami tego Kościoła, Żywej Świątyni Chrystusa, Jego Ciała. Czy przypadkiem i w nas nie trzeba by czegoś oczyścić? Czy i my nie przeakcentowujemy zbytnio znaczenia miejsca kultu liturgicznego, kosztem kultu w Duchu i prawdzie, w życiu i sumieniu? Jedno i drugie jest potrzebne i ważne, ale jednak Kościół ważniejszy jest od kościoła, ci, którzy się gromadzą, od miejsca, gdzie się gromadzą. Ale najważniejszy jest Ten, dla którego się gromadzą. Czy nie stawiamy Mu przeszkód? Czy On może się z nami dobrze czuć? Czy przypadkiem nie musiałby znów chwycić za sznurki na bicz?

Zapraszamy na nauki rekolekcyjne w kolejną,  IV niedzielę Wielkiego Postu, które poprowadzi dla nas grupa osób świeckich – „Wspólnota Dom Boży”. Poprzez świadectwo i rozważania będą się starać zachęcić nas do wyczekiwania na powtórne Zmartwychwstanie Chrystusa.