Wielki Piątek Męki Pańskiej

wielki-piatek-meki-panskiej

W Wielki Piątek Kościół zgodnie ze starożytną tradycją nie sprawuje Eucharystii. Jest to dzień sądu, męki i śmierci Jezusa Chrystusa. W kościołach jest odprawiana Liturgia Męki Pańskiej. W ten dzień obowiązuje post ścisły. Jest to szczególny czas dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa.

Pierwsze liturgiczne obchody Wielkiego Piątku odnotować można w starożytnej Jerozolimie. Wierni gromadzili się przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a później przy grobie, by adorować drzewo Krzyża. W naszej parafiim także spotkaliśmy się w świątyniach by adorować Jezusa i rozważać Mękę Pańską.