Pożegnanie ks. Stanisława „Orzecha” Orzechowskiego.

pozegnanie-ks-stanislawa-orzecha-orzechowskiego

19 maja 2021 r. w wieku 82 lat zmarł ceniony duszpasterz ks. Stanisław Orzechowski, zwany „Orzechem”, legenda duszpasterstwa akademickiego.

Ks. Stanisław Orzechowski – duszpasterz świata pracy archidiecezji wrocławskiej, popularny „Orzech”, związany był z Wrocławiem od 1957 r., gdzie rozpoczął naukę w szkole średniej. Rok później wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 28 czerwca 1964 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Kominka. W 1967 r. rozpoczął posługę w parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu, a w 1972 r. objął funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego.

W latach 80. organizował piesze pielgrzymki wrocławskie na Jasną Górę, które – oprócz wymiaru religijnego – kształtowały charaktery, uczyły zachowań prospołecznych, były wyrazem kontestacji komunistycznej rzeczywistości.

Ksiądz „Orzech” był uczestnikiem pierwszego strajku w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej w sierpniu 1980 r., brał również udział w strajku głodowym wrocławskich kolejarzy. W stanie wojennym organizował msze św. w intencji ojczyzny i osób internowanych, na których gromadziły się tłumy wrocławian. Wspierał ludzi oskarżanych i represjonowanych za działalność związkową i polityczną.

Od 1990 r. kierował placówką Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”. Pełnił funkcję duszpasterza Rodzin Katyńskich, diecezjalnego Koordynatora Nowych Ruchów Religijnych, świadczył posługę religijną w Poradni Rodzinnej przy Duszpasterstwie Rodzin „Pod czwórką”. Wykładowca Seminarium Duchownego. Uhonorowany m.in.: Nagrodą Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w 1997 r., Nagrodą Wrocławia w 2005 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 r.

Śp. ks. Stanisława Orzechowskiego po raz pierwszy w naszej parafii gościliśmy w 1996r., prowadził wtedy rekolekcje maryjne na które zaproszone została każda rodzina parafii.
W 2013r. ks. Orzechowski prowadził misje św. wraz z młodzieżą z Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny” z Wrocławia. Licznie brał udział w uroczystych Mszach Świętych w naszej parafii głosząc słowo Boże.

Pogrzeb ks. Orzechowskiego odbędzie się w poniedziałek, 24 maja w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida. Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane na telebimie przed kościołem od godz. 9. Główna msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 14. Będzie jej przewodniczył abp. Józef Kupny.