Aktualności

PATRON DNIA

patron-dnia-4

5 stycznia Kościół wspomina św. Szymona Słupnika, żyjącego na przełomie IV i V w. ascetę, który w pobliżu Antiochii Syryjskiej zbudował kamienny słup i żył na nim niemal 40 lat. W tym miejscu do niedawna można było odwiedzać dobrze zachowane ruiny bazyliki mu poświęconej.

Szymon Słupnik urodził się pod koniec IV w. w pasterskiej rodzinie w Sis na pograniczu Syrii i Cylicji (dzisiejsza Turcja) w pobliżu Antiochii Syryjskiej. W krótkim czasie stracił całą rodzinę. Jako kilkunastolatek sprzedał wszystko co miał, a pieniądze rozdał ubogim. Po krótkim czasie postanowił zostać pustelnikiem.

W pobliżu Antiochii zbudował kamienny słup (najpierw wysokości 10 stóp, czyli ok. 3 m, który następnie podwyższano aż do 60 stóp, tj. około 18 m). Umieścił na nim platformę o powierzchni około 4 m2, na której przebywał prawie 40 lat, tam modlił się, wygłaszał kazania oraz rozmawiał z odwiedzającymi go tłumami ludzi, przybywających z Arabii, Persji, a nawet z Rzymu. Ta nietypowa forma surowej ascezy i modlitwy ściągała do niego licznych przybyszów i ciekawskich, nawet spośród pogan.

Żywił się tym, co przynosiła mu okoliczna ludność. Przed deszczem i upalnym słońcem chronił go tylko płaszcz. Zmarł 28 sierpnia 459 r. W jego pogrzebie uczestniczył patriarcha Antiochii, sześciu biskupów, gubernator cesarski, wielu mnichów i rzesze wiernych. Jego ciało uroczyście przeniesione zostało do Konstantynopola.

W miejscu, gdzie stał słup św. Szymona, wybudowano w V w. świątynię. Do niedawna można było odwiedzać jej dobrze zachowane ruiny. Popularnie nazywano ją Qala’at Samaan, co z arabskiego oznacza Fortecę Szymona. Podczas syryjskiej wojny domowej kościół wpadł w ręce islamskich ekstremistów i był systematycznie niszczony. Największych szkód doznał jednak w maju 2016 r. podczas nalotu. Poza szczątkami fasady nic nie przetrwało

źródło: franciszkanie.pl

0 Komentarzy
Udostępnij