Ewangelia na niedzielę: Ty jesteś Piotr [KOMENTARZ]

ewangelia-na-niedziele-ty-jestes-piotr-komentarz

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” A oni odpowiedzieli: „Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków”.

Jezus zapytał ich: „A wy za kogo Mnie uważacie?” Odpowiedział Szymon Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”.

Na to Jezus mu rzekł: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.

Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.

Ewangelia (Mt 16, 13-20)

Komentarz:

Kim Ty jesteś Panie? Jak do Ciebie dotrzeć?
Takie lub podobne pytania stawiamy sobie w życiu, szukając Boga. Jezus w dzisiejszej Ewangelii zadaje pytanie swoim uczniom: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” Padają różne odpowiedzi.

I dziś także Jezus dla człowieka może spełniać różną rolę. Dla jednych będzie mitem, dla innych postacią historyczną, kolejny odpowie, że nikim istotnym, a jeszcze inny będzie próbował Chrystusem tłumaczyć swoje ideologie. Ale są też tacy, jak Piotr, którzy odpowiedzą: „Ty jesteś Mesjasz. Syn Boga żywego”.

Po tej odpowiedzi, po tym wyznaniu wiary Piotr, otrzymuje zapewnienie od Mistrza – jesteś Opoka i na niej zbuduję Mój Kościół. Piotr otrzymuje władzę kluczy Królestwa Niebieskiego.
Jak to możliwe, że Bóg przekazuje taką władzę Szymonowi? Piotrowe wyznanie wiary jest uzasadnieniem dla decyzji Jezusa. Posiadanie kluczy do Bożego królestwa nie zależy od cech charakteru, od specjalnych zdolności, od zdanych egzaminów. Najistotniejszym warunkiem otrzymania kluczy do własnej wolności i wolności drugiego człowieka jest wyznanie wiary. Dlatego odpowiedz sobie na pytanie:

Kim dla mnie jest Jezus?

ks. Jakub