Nasz ceremoniarz na warsztatach Ars Celebrandi

nasz-ceremoniarz-na-warsztatach-ars-celebrandi

Szósta edycja warsztatów Ars Celebrandi w Licheniu rozpoczęła się w czwartek 11 lipca i trwała do 18 lipca br. Podczas tego wydarzenia około 200 osób z całej Polski i kilkunastu innych krajów poznawało tajniki uczestnictwa i służby do Mszy św. w formie nadzwyczajnej tzw. Mszy trydenckiej.

Warsztaty te to również nauka sprawowania innych sakramentów, podstaw Triduum Paschalnego i kalendarza liturgicznego oraz zasad organizowania ceremonii liturgicznych.

„Ważnym elementem programu stanowił warsztat ministrancki. Dzięki niemu miałem okazję trzy razy służyć do tej szczególnej Mszy św. Bogate treści duchowe przekazywał ks. Piotr Buda, który wygłosił rekolekcje na temat woli Bożej w ujęciu ascetyki św. biskupa Józefa Sebastiana Pelczara” – relacjonuje Karol sprawujący posługę ceremoniarza naszej parafii i uczestnik warsztatów.

Warsztaty Ars Celebrandi obejmują kilkunastostopniowe warsztaty dla kapłanów i ministrantów, ćwiczenia chorału gregoriańskiego dla śpiewaków liturgicznych oraz naukę dawnego polskiego śpiewu nabożnego.

Każdego dnia są również celebrowane msze święte, w tym solenne i śpiewane.

–„Wizyta w Licheniu zaowocowała głębszym poznaniem starożytnego rytu liturgii Kościoła, a także poznaniem wielu życzliwych osób udzielających się w środowiskach katolickich” – kontynuuje Karol.

Organizatorem warsztatów liturgicznych jest Stowarzyszenie Una Voce Polonia – członek międzynarodowej Federacji “Una Voce”.

zdj. – Paweł Kucharski