Te kwiaty są dla Ciebie, Mamo

te-kwiaty-sa-dla-ciebie-mamo

W niedzielę 10 lutego, odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna, celebrowana przez dostojnego Jubilata biskupa Marka Mendyka, który 31 stycznia obchodził dziesiątą rocznicę święceń biskupich. Czcigodny Jubilat przyjął sakrę biskupią w liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko w 2009 roku, w katedrze legnickiej, z rąk ówczesnego Biskupa Legnickiego Stefana Cichego, stając się tym samym biskupem pomocniczym naszej diecezji.

Mszę św. w rodzinnej parafii wspólnie z biskupem Markiem sprawowali: ks. prałat Ryszard Uryga, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Jedlinie Zdroju – pierwszy katecheta Jubilata, ks. proboszcz Sławomir Augustynowicz, ks.  proboszcz Janusz Krzeszowiec z sąsiedniej parafii pw. NMP Królowej Polski oraz ks. Jakub Klimontowski i ks. Adam Makiel – wikariusze.

Dużym zaskoczeniem i miłą niespodzianka była dla ks. biskupa obecność Scholi Parafialnej z kościoła pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie, w którym pracował jako wikariusz i jak sam mówi o wspólnocie, że są dla niego „jak rodzina”.

W homilii biskup Marek Mendyk zwrócił uwagę na słowa z dzisiejszego czytania, które wybrał jako swoje motto, dewizę biskupią: „In Verbo Tuo, Domine”, co oznacza Na Twoje słowo, Panie oraz „Za łaską Pana jestem tym, czym jestem” to hasło ks. biskupa. Nawiązał również do liturgii słowa, które ukazało powołanie trzech ludzi: Izajasza, Piotra i Pawła. Jakże inne są okoliczności ostatecznego powołania Piotra na „rybaka ludzi”. Zdarzenie to nie zachodzi w świątyni jak w wypadku Izajasza, lecz nad jeziorem, w okolicznościach bardzo prostych i ludzkich, jak przystoi Bogu, który stał się człowiekiem i przyszedł dzielić życie z ludźmi. Biskup zwracał naszą uwagę na postawę Piotra –  uległość i ufność jego zostały nagrodzone. Trzy różne powołania, lecz jednakowa postawa pokory i uległości, co jest warunkiem wszelkiej odpowiedzi Bogu, który powołuje.

Podczas Mszy św. władze samorządowe na czele z burmistrzem Głuszycy panem Romanem Głodem uhonorowały dostojnego Jubilata mianem: „Zasłużony dla miasta Głuszycy” dziękując w imieniu mieszkańców za całe dobro i serce które okazał swojemu rodzinnemu miastu. Do życzeń dołączyły się wspólnoty naszej parafii, Liturgiczna Służba Ołtarza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, wierni, przyjaciele. Dziękując za pamięć, biskup wspomniał wszystkich, których spotkał na swojej drodze, tych, którzy ukształtowali jego myślenie, postawę, powołanie; tych, którzy do dnia dzisiejszego wspierają go w dobrych i trudnych chwilach posługi kapłańskiej. Wspominał kolegów, nauczycieli, kapłanów, szczególne nieżyjącego  już ks. prałata Józefa Molendę, siostry zakonne, przyjaciół, rodzeństwo. Swoje szczególne podziękowanie skierował do kochanej mamy, pani Genowefy Mendyk, wręczając jej kwiaty: „te kwiaty są dla Ciebie, Mamo…”.

Na zakończenie uroczystości ks. biskup udzielił zebranym Bożego błogosławieństwa.

Inka Zembrzuska