Kapłan, który wychował trzy pokolenia

kaplan-ktory-wychowal-trzy-pokolenia

18 stycznia 2015 roku, odszedł do domu Pana śp. ks. prałat Józef Molenda.

Śp. ks. prałat Józef Molenda był kapelanem honorowym Jego Świątobliwości, kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Świdnicy, kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Legnicy i przez wiele lat dziekanem dekanatu Głuszyca. Jako pierwszy otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca” nadany uchwałą Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 9 marca 1995 roku, w której napisano m. in. : „(…) położył nieocenione zasługi w integrowaniu wspólnoty mieszkańców, w ich rozwoju duchowym i moralnym.

Był (…) inicjatorem wielu przedsięwzięć, które służą społeczności lokalnej i na trwałe wpisał się w krajobraz miasta(…)”. W dniu 25 listopada 2009 r. w Zamku Książ wybrany został „najlepszym społecznikiem regionu wałbrzysko-świdnickiego” jako najbardziej zasłużony duchowny regionu. Uchwałą Rady Powiatu Wałbrzyskiego z dnia 26 czerwca 2013 r. otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji Powiatu Wałbrzyskiego. W dniu 25 czerwca 2013 roku zorganizowany był złoty jubileusz kapłaństwa ks. Molendy w parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy, w której spędził 47 z 50 lat pracy duszpasterskiej, gdzie wychował trzy pokolenia głuszyczan. Podczas prymicji towarzyszyło mu zawołanie „Oto idę Boże pełnić twoją wolę”.

Dał się poznać jako kapłan szczególnie wrażliwy na ludzką krzywdę i biedę, a szczególnie na ubóstwo dzieci i młodzieży. Był organizatorem różnych form pomocy charytatywnej: na rzecz ubogich, ludzi starszych, chorych, samotnych czy rodzin dysfunkcyjnych. Organizował wakacyjne wyjazdy dla dzieci i młodzieży, był animatorem działań kulturalnych i społecznych. Powołał Fundację Katolicka Inicjatywa „Berit”, głuszycki zespół „Caritas”, współtworzył głuszyckie stowarzyszenie „Pomoc Dziecku”.

„… Dziś spokojny jestem, bo parafia ma wszystko, co potrzebne do duszpasterstwa, budynki, wyposażenie i godnego następcę. I jeszcze jedno mnie cieszy. W ciągu mojego pobytu tutaj parafia dała 9 powołań kapłańskich i zakonnych, w tym jednego biskupa. 3 chłopców przygotowuje się do kapłaństwa” – tak mówił odchodząc na emeryturę i  żegnając się ze swoimi parafianami.

Ks. prałat Józef Molenda spoczął na terenie swojej ukochanej parafii, przy kościele pw. Narodzenia NMP w Grzmiącej.