Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Młodzieży Polskę nową twórz
Potężną Bogu miłą
Gdy z nami Bóg przeciw nam któż
On jest najwyższą siłą
Zwyciężym znój i stromość dróg
Tak nam dopomóż Bóg!
(fragment Hymnu KSM)

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to Ogólnopolska organizacja młodych ludzi, gotowych całym swoim życiem „służyć Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie”.

KSM zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat , którzy pragną twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość, to dobry pomysł, by odnaleźć swoje miejsce nie tylko w grupie rówieśników w szkole lub parafii, ale w Stowarzyszeniu tworzącym w Polsce wielką rodzinę. Będąc w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży podejmujemy wiele działań, łączymy nasze zainteresowania, pasje, dzięki temu powstają ciekawe dzieła i projekty.

Godłem stowarzyszenia jest stylizowany znak łączący symbolikę orła i krzyża na żółtym tle. Kolor żółty symbolizuje Kościół Katolicki. Kolor biały i czerwony są barwami narodowymi. Kolor niebieski krzyża oznacza wewnętrzną więź z Matką Najświętszą. KSM ma również swoje zawołanie i hymn. Patronami stowarzyszenia są św. Stanisław kostka i bł. Karolina Kózkówna

Dekalog KSM-owicza:
I.Kochaj Boga, szerz Królestwo Chrystusowe w swojej duszy, w swojej rodzinie i w swoim środowisku.
II. Służ czynnie Kościołowi i Ojczyźnie
III. Kształć swój umysł, swoją wolę, swoje serce.
IV. Szanuj swą godność, bądź prawy i czysty.
V. Pracuj chętnie, cudzą pracę szanuj, dąż do sprawiedliwości społecznej.
VI. Szerz chrześcijańska kulturę życia – bądź uprzejmy, koleżeński, pomagaj bliźnim.
VII. Obowiązki spełniaj sumiennie, bądź karny i posłuszny.
VIII. Dbaj o zdrowie i rozwój fizyczny.
IX. Bądź gospodarny, oszczędny, szanuj cudze dobro.
X. Bądź stały w przekonaniach, wytrwały w działaniu, nieś pogodę ducha w swe otoczenie.

Spotkania KSM’u w naszej parafii odbywają się w piątki o godz. 19.00 w salce katechetycznej

Parafialny Oddział KSM
prezes: Emilia Madej