9 X – sakrament bierzmowania

9-x-sakrament-bierzmowania

9 października, młodzież z naszej parafii przystąpi do sakramentu bierzmowania.

Bierzmowanie jest sakramentem, w którym otrzymujemy w szczególny sposób Ducha Świętego.

O godzinie 17:00 w kościele parafialnym uroczystą procesją rozpocznie się Eucharystia, której będzie przewodniczył ks. biskup Marek Mendyk, biskup świdnicki.

Bierzmowanie, inaczej zwane też chryzmacją, jest jednym z trzech głównych sakramentów (z siedmiu) w Kościele katolickim. W życiu każdego katolika jest to kolejny sakrament inicjacji chrześcijańskiej, zaraz po Chrzcie Świętym oraz Komunii Świętej.

Co to jest bierzmowanie?

Bierzmowanie jest sakramentem wtajemniczenia chrześcijańskiego. Dzięki niemu otrzymujemy namaszczenie i znamię od Ducha Świętego, a nasza wiara zostaje w ten sposób umocniona. Bierzmowanie jest to kolejny etap zjednoczenia z Jezusem Chrystusem udzielanym tylko jeden raz w życiu. Wśród katolików obrzędy bierzmowania obchodzimy pomiędzy 14 a 18 rokiem życia, stanowiąc trzeci etap inicjacji i wtajemniczenia chrześcijańskiego, natomiast w religii prawosławnej bierzmowania udziela się zaraz po chrzcie świętym.

Co to bierzmowanie od strony „technicznej”?

Bierzmowanie ma każdemu z nas służyć jako namaszczenie krzyżmem i przede wszystkim utwierdzenie i umocnienie łaski chrześcijańskiej w każdym z nas. W trakcie bierzmowania każdy z nas ma bezpośredni kontakt z Duchem Świętym, który to osobiście nas namaszcza. Otrzymujemy wówczas siedem darów Ducha Świętego:

• dar bojaźni Bożej,
  • pobożności, wiedzy,
  • męstwa,
  • rady,
  • rozumu
  • mądrości.

Każdy chrześcijanin biorący udział w bierzmowaniu otrzymuje wówczas pełnię darów Ducha Świętego. Bierzmowanie udzielane jest przez biskupa, a w szczególnych przypadkach również przez zwykłego kapłana.

Podsumowując:

1. Bierzmowanie jest jednym z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.
  2. Udoskonala łaskę chrztu przez:
    – dary Ducha Świętego,
    – głębsze zakorzenienie w synostwie Bożym,
    – wszczepienie nas bardziej w Chrystusa,
    – umocnienie naszej więzi z Kościołem,
    – uzdolnienie nas do dawania świadectwa o Chrystusie słowem i czynem.
  3. Bierzmowanie wyciska niezatarte znamię i można je przyjąć tylko raz w życiu.
  4. Szafarzem bierzmowania jest biskup.
  5. Przyjęcie bierzmowania poprzedzone jest katechezą sakramentalną.
  6. Sakramentu bierzmowania udziela się w czasie Mszy Świętej, która jest uroczystością całej wspólnoty parafialnej.
  7. Sakrament bierzmowania jest umocnieniem łaski chrztu świętego. Bierzmowany przyjmuje imię – powinno być to imię z chrztu, a świadkiem bierzmowania powinien być jeden z chrzestnych.
  8. Do przyjęcia bierzmowania potrzebna jest metryka chrztu.
  9. Ważnym elementem przygotowania do bierzmowania jest pojednanie z Bogiem w sakramencie pokuty i stan łaski uświęcającej.

źródło: chrystus.pl, parafiapio.pl