Aktualności, Nieskategoryzowane

Świąteczne palmy

14775-2

Tradycja wciąż żywa – palma wielkanocna

Jest ważną częścią tradycji wielkanocnej, a także nośnikiem głębokiej treści religijnej, oznacza zarówno męczeństwo, jak i triumf, a zatem Mękę i Zmartwychwstanie Chrystusa. Przygotowywana jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. Palemka wielkanocna, bo o niej mowa, ma bardzo długą historię, już w IV wieku w Jerozolimie odbywały się procesje z palmami. Polski kościół także święci palemki, w liturgii Niedzieli Palmowej zwyczaj święcenia gałązek zielonych pojawia się od XI wieku.

Z wielkanocnymi palmami jest związanych wiele ludowych zwyczajów i wierzeń. W Polsce do wykonania palm wielkanocnych często używa się gałązek wierzby, szybko budzącej się do życia po długiej zimie. W ludowych wierzeniach przetrwał pogląd mówiący o tym, że gałązki wierzbowe święcone w Palmową Niedzielę posiadają szczególne moce. Przede wszystkim mają zapewniać wszelakie dobra – zdrowie, bogactwo, szczęście w rodzinie i gospodarce. Wierzba nie jest jedyną rośliną pojawiająca się w wielkanocnych bukietach, w palmach można odnaleźć nawet kilkadziesiąt gatunków roślin. Najpopularniejsze to: bukszpan, len, mech, widłak, kocanka, krwawnik, wrotycz, tymotka, hortensja ogrodowa, lawenda, rumianek, kłosy zbóż i wiele innych. Wykorzystuje się te rośliny, które podczas suszenia nie tracą koloru ani kształtu.

W kilku regionach Polski istnieje tradycja tworzenia okazałych palm osiągających niekiedy 2-3 metry wysokości. Są to: Karpaty Zachodnie, Podhale i Pogórze, ziemia sądecka i tarnowska, okolice Myślenic, Bochni i Wieliczki, a także Kurpie. 

Współcześnie możemy zaobserwować ogromną różnorodność w doborze materiałów dekoracyjnych palm, a także oryginalność i wielość form. Palmy wielkanocne niewątpliwie mają swój  urok. Niezwykle barwne, efektowne, piękne i do tego zrobione z wielką precyzją i wielkim sercem będą cieszyły nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok. Nasze Seniorki, aby podtrzymać tą piękną tradycję wzięły dziś udział w warsztatach artystycznych tworzenia palm wielkanocnych. Pod czujnym okiem Pani Gosi uczestniczki zajęć doskonaliły technikę wyplatania palm, dobierania roślin i dodatków. Każda z Pań wykonała niepowtarzalną pracę, własnoręczne tworzenie ozdób świątecznych to znakomity sposób na twórcze spędzenie wolnego czasu. Palemki będą  ozdobą świątecznych stołów naszych Seniorek więc uczestniczki mają niezwykłą satysfakcję, zarówno z samodzielnego wykonania palm, a także przysłużeniu się do zachowania pięknej i wciąż żywej tradycji. 

 

0 Komentarzy
Udostępnij